Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie belgičáků

v ČR je poměrně mladá. Před pár lety nebylo mezi kynology vůbec povědomí o tom, co je to belgický ovčák a mezi laiky to není dodnes.

První belgické ovčáky k nám dovezla paní Šejvlová a manželé Švébišovi. Ti se s belgickými ovčáky setkali poprvé na Světové výstavě v Brně v roce 1965. Výstavy se tehdy zúčastnil pouze jeden pejsek, tervueren z Holandska. Teprve po 14 letech se podařilo dovézt první belgické ovčáky i k nám. Byli to dva bratři tervueren, z tehdejšího prvního vrhu v celém "Východním bloku". Pejsci se jmenovali ADRIANO Vörös Pimpernel a AVOCADO Vörös Pimpernel. Narodili se 20.10.1978 v chovatelské stanici pana Kósy z Maďarska a do ČR byli přivezeni počátkem roku 1979.

ADRIANO se stal později nejen Interchampionem, Středoevropským i Evropským vítězem, ale složil i zkoušku ZM a stal se zakladatelem chovu. Adriano dal celkem 3 vrhy se dvěma fenami, bohužel třetí vrh záhy uhynul. Adriano se dožil věku 17 let a zemřel v květnu 1995. AVOCADO bohužel do chovu nezasáhl.

Trvalo další dva roky, než se podařilo dovézt fenu pro Adriana. Fena pocházela z Holandska, z chovatelské stanice paní Wodak-Van Deij, která reagovala na zoufalou výzvu paní Šejvlové v německém klubovém časopise, že má špičkového psa a nemůže sehnat fenku. Fenka se jmenovala NANOUCHE-JOTUN di Scottatura a byla to sytě zlatá, 60 cm vysoká fenka perfektního exteriéru. Na výstavách získala 2x CACIB a stala se matkou tří vrhů (dva s Adrianem) a zakladatelkou našeho chovu. Zemřela ve věku 9 let.

BO - CHS Z KovárnyPrvní vrh se narodil 4.6.1984 po ADRIANOVI a NANOUCHE v chovatelské stanici manželů Švébišových a paní Šejvlové od řeky Ostravice. Ve vrhu bylo 6 fenek, z nichž se do dalšího chovu zapojily AMIRA (v chov.st. Mateo), ASJA (v chov.st. Černé Zlato), ANJA (v chov.st. Ludina) a ARKA (v chov.st. pod Šelenburkem). Druhý vrh se narodil 23.6.1985, po stejných rodičích, ve vrhu byli dva psi (BARKO, BASKO) a tři feny (BESJA, BAXI, BORA). Všichni psi i feny z tohoto vrhu byli využiti v dalším chovu.

Téměř současně s prvním vrhem v ČR se narodil i první vrh na Slovensku. Matkou tohoto vrhu byla tervuerenka dovezená z Maďarska, jménem Defensor AMAZON, která byla dcerou Adrianovy sestry. AMAZON byla kryta celkem třikrát, vždy se stejným psem, z Německa do Maďarska dovezeným Interchampionem BÄR v. Haus Veronica (smutnou historií je, že tento pes byl z Německa odprodán neseriózním chovatelem, protože trpěl dysplasií kyčelního kloubu HD/C, o čemž však nebyli chovatelé v bývalém Východním bloku informováni a dozvěděli se to náhodou až v roce 2002). První vrh se narodil 29.1.1984 v chovatelské stanici pana Benkovského Large Garden. Ve vrhu byl jeden psík (ARCHIBALD), který se stal později Interchampionem a šest fen, které byly také velmi úspěšné a uplatnily se v chovu. ARCHIBALD kryl feny i v ČR a jeho sestry AKY a AKELA byly dovezeny do ČR a působily zde v chovu v chovatelských stanicích Bonte, resp. Křížový kámen.

První groenendael se v ČR narodil 1.2.1987, byla to fenka AIDA Černá slonovina a pocházela z mezivarietního křížení tervueren matky BENNDY Large Garden (Bär x Amazon) a groenendael psa dovezeného z Francie do Polska - ICh. SOLO de la Bonne Rencontree. V říjnu 1987 se narodilo 6 černých štěňat v chovatelské stanici z Černé hlásky ze spojení Sola a tervueren feny Ayka Bonte. V lednu 1988 se pak narodili 3 černí psi v chovatelské stanici Bonte ze spojení Sola a tervueren feny Aky Large Garden. Ještě jednou byl Solo použit v chovatelské stanici Černá slonovina v roce 1988, kde se narodila, opět po Benndy, 3 černá štěňata.
První "čistí" groenendaelové se narodili na Slovensku v únoru 1988 v chovatelské stanici z Kremnických lúčok po importované feně groenendael z Maďarska Defensor SULTÁNE a Solovi. Ve vrhu byli tři psi a čtyři feny, z nichž psi CYRIL, CAR a CELAN a feny CENTA, CITA i CARIA byli dovezeni do ČR a všechny tři feny byly využity v českém chovu.

BO - CHS Z Kovárny Historie malinois je ještě mladší. První malinoisy k nám přivezli manželé Wienlichovi a pan Jiří Stránský. Wienlichovi uviděli malinoise poprvé v roce 1986 na Mistrovství Evropy ve výkonu služebních psů v Hradci Králové. Pan Wienlich se zde seznámil s panem Robersem, chovatelem malinoisů, a dohodli se na prodeji fenky a nepříbuzného pejska. Od pana Roberse však o rok později přišel dopis, že bohužel slib nemůže splnit, protože mu nevycházejí vrhy tak, aby byly přibližně stejně na odběr. V témže roce se podařilo panu Wienlichovi vycestovat do SRN za bratrem a tam se mu svěřil s neuskutečněným snem. Bratr začal ihned telefonovat a během krátké doby bylo vše zařízeno. Pan Robers doporučil chovatelskou stanici Halusetha a s jejím majitelem byl dohodnut prodej nepříbuzné fenky a pejska. 19. března 1988 se uskutečnil dovoz prvních štěňat malinois do ČR. Do české plemenné knihy byla zapsána 11.8.1988. Štěňata se jmenovala Halusetha´s URBAN (psík, později Champion ČR, ZV2, IPO3, OP1, majitel pan Stránský Jiří) a Halusetha´s TEEKLA (fenka, později Champion ČR, ZM, majitel Wienlichovi).
Počátkem roku 1988 byla dovezena také další fena malinois z Holandska. Jmenovala se SONJA v. Tasca´s Home (později R.CACIB, ZV3, IPO3, OP1) a importovala ji paní Hana Březinová.

První vrh se narodil dne 11.9.1989 v chovatelské stanici paní Březinové po Sonje a Urbanovi. Ve vrhu bylo 5 psíků a 3 feny a v dalším chovu byly v ČR využiti: AGATHA (IPO3, OP1), ASUNTHA (ZV2, IPO2), ATTOL (ZV3, IPO3,OP2, SP1, ZZP2, ZLP2).
Druhý vrh se narodil dne 8.10.1989 v chovatelské stanici manželů Wienlichových Hanako. Matkou byla Teekla a otcem pes importovaný ze Švýcarska do Rakouska - Interchamp. RAMUS du Colombophile. V prvním vrhu se narodily 4 fenky a 2 pejsci. Pejsek APAS byl exportován do Rakouska, výměnou za uskutečněné krytí s Ramusem. Fenky ALKA (CACIB) , ANITA (CAC, Nár.vítěz), AUDI (CACIB, IPO3) a ASTRID byly použity v dalším chovu v ČR.
Od té doby bylo importováno mnoho malinoisů, z Holandska, Dánska, Belgie, Rakouska, Itálie, Francie a dalších zemí a chov malinois je v naší zemi na velmi vysoké úrovni.

První laekenois byl dovezen až v roce 1992 manželi Miklasovými. Byla to fenka QUALITE v. Kriekebos z vynikající belgické chovatelské stanice. Qualite se stala velmi úspěšnou na výstavách, získala mnoho titulů, vč. titulu Champion ČR. Byla to velmi krásná fenka z vynikající krve a je proto velkou škodou, že se po prvním neúspěšném krytí ztratila.

První vrh laekenoisů byl odchován v chovatelské stanici Kudrnáč paní Ivany Matouškové. Té se díky pomoci paní Stanislavy Matuškové podařilo importovat roční chovný pár laekenoisů z Dánska. Psi byli získáni výměnou za české malinois. Tento chovný pár k nám byl dovezen v roce 1992 - byl to roční psík PINOCCHIO Mickey´s House (později Champion ČR) a fenka PETIT BIJOU Mickey´s House. Psi byli sourozenci a tak jejich vzájemné krytí sice nepředstavovalo ideální řešení, ale jediné v té době možné. První vrh dali v roce 1993, bohužel ale celý uhynul. 20.7.1994 se narodil další vrh ze spojení stejných rodičů, ve vrhu byly dvě fenky a dva psi. O rok později se narodila tři štěňata ze stejného spojení.

Informace a fotografie děkujeme CHS Z Kovárny

 

Historie

Vznik plemene Německého ovčáka je datován do 80-tých let 19. století v Německu. Původ a použití tohoto plemene určuje již samotný název. Jeho hlavním úkolem bylo hlídání stád ovcí a dobytka. V různých krajích Německa se vyskytoval také v různých formách a to jak nízké, vyšší, štíhlejší nebo robustnější. Německý ovčák, jak ho známe v dnešní podobě, vznikl nejpravděpodobněji spojením těchto rázů. V důsledku přísné selekce se dominantními vlastnostmi většiny pracovních pasteveckých psů staly pracovitost, poslušnost, odvaha, inteligence, výkonnost. Své jedinečné vlastnosti prokázal také za první světové války v německé armádě. Poté byl importován do USA a Velké Británie a od té doby jeho popularita jen stoupala. Stal se miláčkem všech chovatelů a ve většině zemí se dnes chová jako všestranný pracovní pes. První chovatelský klub byl založen roku 1899 a nesl název Verein Für Deutsche Schäferhund. Okolo roku 1925 se pod názvem Alsatian Wolf Dog stal ve Velké Británii nejoblíbenějším psem. Nesprávné křížení a zacházení mělo za následek, že plemeno získalo pochybnou pověst. Ale opak je pravdou, u těch nejlepších si nelze vynachválit jejich inteligentní povahu, důmyslnost a touhu vyhovět pokud možno ve všech směrech. Všechny tyto přednosti jsou také zásluhou chovatele, který je dokáže rozvíjet a řídit.

 

A když si to spojíte,je z toho Německo-Belgický ovčák - prostě úžasný pejsek

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář